Code Center
Advertise Here
Advertise Here

تمرین های اختصاصی دروازه بان، پنالتی گیر یا تک به تک گیر ؟

در آماده سازی و قدرتمند کردن یک دروازه بان ، چه تمرین هایی لازم است ؟ برای درج قابلیت ویژه ( Special Ability ) شما کدام را ترجیح میدهید ؟  Penalty-kick Stopper و یا  One-on-one Stopper ؟ 

 

دروازه بان ها در بازی Top Eleven ، تمرین هایی زیادی ندارند . در قسمت آموزش تمرین های دفاعی به طور کلی به آنها اشاره کردیم اما در این موضوع به طور مفصل تر صحبت خواهیم کرد ، علاوه بر این، قصد داریم در مورد Special ability دروازه بان ها هم صحبت کنیم که کدام یک مهم تر هست ؟ 

خب تمرین های  معمولی دروازه بان ها به صورت زیر هست : 

 1.  GOALKEEPER TRAINING

  این تمرین (Drill) ، تمرین اصلی دروازه بان است. چه قصد افزایش قدرت دروازه بان را دارید و چه قصد ایجاد یک قابلیت ویژه (Special ability) . تمام تمرین های ضروری برای دروازه بان. در مجموعه تمرین های دروازه بانی، دروازه بان باید تعداد زیادی توپ که به سمت دروازه زده می شود را بگیرد و همچنین توپ هایی که از سمت جناحین به محوطه جریمه ارسال می شود را دفع کند. همچنین در این سری تمرینهای دروازه بانی، انعطاف پذیری و هوشیاری در عکس العمل های سریع هم تقویت می شود. یک دروازه بان حرفه ای می تواند این تمرین ها را بدون اشتباه، به راحتی انجام دهد.

  intensity:  Hard, -3% condition
  Attributes: Reflexes, Agility, Throwing, Kicking, Aerial reach

  شدت تمرین ( سخت، ۳ درصد خستگی )

  تقویت ویژگی های : ( انعطاف پذیری، هوشیاری و زیرکی، پرتاب توپ، ضربه زدن، سیو های هوایی )

 2. DEFENDING CROSSES

  این تمرین علاوه بر مدافع ها ، برای دروازه بان نیز مناسب است و کمک میکند که دروازه بان در ضرباتی که از کناره ها چه در حین بازی و چه در ضربات ایستگاهی به سمت دروازه ارسال می شود قدرتمند شود. در این تمرین دروازه بان باید از دروازه در مقابل ارسال های از کناره های چپ و راست دفاع کنند. بهترین دروازه بان ها ، هرگز تسلیم ضربات کرنر و ایستگاهی از کناره ها نمی شوند. 

  Intensity:  Medium, -2.25% condition
  Attributes: Crossing, Marking, Heading, Bravery, Aerial reach

  شدت تمرین ( متوسط ، ۲٫۲۵ درصد خستگی )

  تقویت ویژگی های ( سانتر کردن، یارگیری ، سر زنی ، شجاعت، دسترسی هوایی )

 

 

توجه: برای تمرین دادن یک دروازه بان، همین ۲ تمرین ، به اضافه یک یا دو تمرین از قسمت  تمرین های جسمانی و ذهنی  کافی به نظر می رسد. همانطور که می بینید، تمرین یک دروازه بان ، پیچیده نیست. اما سوال مهمی که وجود دارد در مورد قابلیت ویژه دروازه بان ها است….

دروازه بان ها ۲ تمرین اختصاصی دارند.

 

 One-on-one Stopper 

*******

 Penalty-kick Stopper

اولی تک به تک گیری هست که مربوط به جریان بازی می شود. در این تمرین ، دروازه بان این قابلیت را پیدا میکند که مصاف های یک به یک را از مهاجم حریف بگیرد . تمرین اختصاصی دومی که وجود دارد، تمرین پنالتی گیری است که خب از اسمش مشخصه که چه هدفی را دنبال میکند. اما سوال اصلی اینجاست… کدامیک ؟ تک به تک گیری یا پنالتی گیری ؟ مطالبی که در ادامه گفته شده، عینا ً برگرفته شده از فروم بازی و صحبت بین چند نفر از کاربران و مربیان حرفه ای بازی می باشد. بنابراین این موضوع ممکن است درست نباشد و تصمیم گیری در مورد انتخاب این ۲ قابلیت ویژه به عهده خود شما باشد. 

” پنالتی گیری ، حالتی از تک به تک گیری است. در نتیجه، قابلیت ویژه تک به تک گیری بسیار مفید تر است و می تواند در همه ی شرایط و حالات به دروازه بان کمک کند . به طور منطقی ، دروازه بان وقتی قابلیت ویژه تک به تک گیری را دارد علاوه بر اینکه می تواند در جریان بازی و در حین مسابقه موقعیت هایی تک به تکی که بازیکن حریف با آن مواجه می شود را دریافت کند، هنگام ضربات پنالتی هم می تواند پنالتی را بگیرد چون ضربات پنالتی هم نوعی و حالتی از تک به تک شدن بازیکن حریف با دروازه بان است ! پس در نتیجه، دروازه بان اگر تک به تک گیر شود می تواند بهتر عمل کند. البته در حالت کلی و منطقی هم می توان این موضوع را به اثبات رساند . احتمال اینکه در حین بازی تیم حریف پنالتی بدست آورد یا اینکه بازی کاپ یا چمپیونز لیگی به ضربات پنالتی کشیده شود ، به مراتب کمتر از زمانی است که حریف با دروازه بان تک به تک شود. به عبارت دیگر، تیم حریف با احتمال بیشتری با دروازه بان تیم تک به تک می شود تا نسبت به موقعی که پنالتی بدست آورد ! در نتیجه اگر دروازه بات تک به تک گیر شود بسیار کاربرد بیشتری دارد در حالی که قابلیت ویژه پنالتی گیری کاربرد کمتری دارد ” 

البته، من به شخصه تا به اینجا، به نوع دوم یعنی پنالتی گیری اعتقاد داشتم و تا الان تمام دروازه بان های من پنالتی گیر بودن چون عقیده دارم که ضربات پنالتی ممکن است سرنوشت یه فصل رو تعیین کنه علل خصوص زمانی که بازی در CUP یا CL به ضربات پنالتی کشیده میشه ( مثلا ً فینال CUP !!! ). اما این نظریه خیلی هم بیراهه نیست با توجه به اینکه چند فصل اخیر مشاهده کردیم که بازی هایی که به ضربات پنالتی کشیده میشه، دروازه بان های تک به تک گیر هم عملکرد مناسبی دارند …

خب شما چه فکر میکنید؟ همانطور که گفتم این مطالب، عقیده ی چند مربی سطح بالای بازی است و الزاما ً ممکن است درست نباشد. اما نظر شما چیست؟ ترجیح میدهید دروازه بان شما تک به تک گیر شود یا پنالتی گیر؟ نظر خودتون رو برای ما ارسال کنید و اگر دوست داشتید می توانید عضو کانال تگرام و گروه تلگرام ما هم شوید. 

Advertise Here

9 نظر ثبت شده نظر دهنده بعدی شما باشید.

 1. من دروازبانی هستم ۱۴ ساله و قد ۱۷۰ تک به تک رو به روش کاسیاس که در جام جهانی فینال ۲۰۱۰ گرفت میگیرم و پنالتی رو به روش تشخیصی به راحتی میگیرم میخوام یک فوتبالیست دروازبان بشم و اگه قبولم کنن در تیم تراکتور سازی تبریز باشم

 2. داداچا این مطلب واقعا عالیه و صحیح هم هستش

  من همین چند روز پیش چمپیونز لیگ رفتم نهایی

  استرس اینو داشتم که نبازم و فلان و چلان

  با توجه به آموزه های این سایت

  تونستم به بهترین نحو تیمم رو برنده بازی کنم در صورتی که من

  ۸۲% و حریف من ۹۹% بود

  حالا بماند که من آنلایین شدم و اون نشد 🙂

  خلاصه که کشید به پنالتی و دروازه بان منم یک تک ب تک گیر بود

  ۲ تا رو گرفت

  ۴ تا رو زدم

  و ۴بر ۳ پیروز میدان شدم

  این قبل از این بود ک این مطلب رو ببینم 🙂

 3. من نیمه نهایی جام حذفی موقع پنالتی گلرمو عوض کردم درواره بان پنالتی گیر اوردم ۸ تا پنالتی زدن ۷تاشو گل خورد یکیشم تیم حریف بیرون زد منم همشو زدم بردم انقدر حرص خوردم به هیچ کدوم نه نگفت گلرم انداختمش بیرون فصل بعد :))))

 4. دوستان من که همیشه دروازبان اولم تک به تک گیر و دروازبان دوم که ضعیفتر پنالتی گیر که وقتی احساس کردم ممکنه به پنالتی بکشه میرم تو

 5. وسط بازی تک به تک گیر میذارم به پنالتی که کشید دروازه بان دوم میذارم بیشتریا رو میگیره (اتفاق افتاده)

  • بستگی داره مهاجمت قویتر باشه یانه
   اگه قدرتش از قدرت دروازبان بیشتر باشه گل میخوره ولی ضعیف تر باشه خیلی گم
   پنالتی گیری بنظرم بدرد نمیخوره من نزدیک یک سال و نیم هست بازی میکنم حتی بازی یک بار هم به پنالتی نکشیده

قسمت های ستاره دار الزامی هستند لطفا فارسی تایپ کنید.

*