Code Center
Advertise Here
Advertise Here

پرورش دفاع شش دانگ !

در این مطلب به پرورش یک مدافع شش دانگ می پردازیم…

قبلا” در مورد تمرینات دفاعی و آمادگی جسمانی به صورت کلی صحبت شد: ۱- آموزش، تمرین های دفاعی (Defense) 2- آموزش، تمرین های جسمانی و ذهنی (Physical&Mental) ، یک مدافع علاوه بر خصوصیات دفاعی که در تب Skill آن بازیکن وجود دارد باید خصوصیاتی دیگری داشته باشد که از هر لحاظ خیال مربی را راحت کند . در تاپ الون مدافعان مانند سایر بازیکنان دیگر از نمرات بالایی بی بهره هستند . در انتهای بازی وقتی Raiting بازیکنان مشخص می شود به ندرت یک مدافع نمره ی بالایی بگیرد و بتواند بهترین بازیکن زمین شود . بهترین بازیکنان زمین بازیکنان تاثیر گذار هستند . اما مدافعان همواره زیر سایه ی درخشش سایر بازیکنان گم می شوند و به ندرت دیده می شوند . بنابراین ما هم انتظارمان را از نمره ی مدافعان پایین می آوریم و به نمره ی ۸ برای بهترین مدافع بسنده می کنیم.

۱- فیزیک بدنی و ذاتی

یک مدافع خوب باید به لحاظ شرایط فیزیکی وضعیت مناسبی داشته باشد . قد ، وزن ، آمادگی و انعطاف پذیری بدنی، استحکام  خشونت و فیزیک مناسب . این آیتم ها همه در قسمت Skill بازیکن وجود دارند.

http://top-eleven.ir/wp-content/uploads/2018/12/efcwsbbghi6htd2lcith.jpg

قد بلند برای قابلیت ویژه بسیار مفید هست . بارها دیدیم که مدافعی با قابلیت ویژه ی سرزنی اما به دلیل قد کوتاه کارایی مناسبی در تیم نداشته و ضربات کرنر حریف بارها منجر به گل شده . در حالی که مدافع قد بلندی که سر زن هست اکثر کرنر های حریف رو میتونه دفع کنه. پس اگر قصد دارید مدافع سرزنی در تیم پرورش بدید قبل از خرید یک مدافع جوان مستعد ، حتما به آیتم قد بازیکن توجه کنید . وزن بازیکن هم تا حدودی میتونه تاثیر مثبت و تا حدی میتونه تاثیر منفی داشته باشه . از یک طرف باعث استقامت و فیتنس بالای بازیکن باشه و  از طرفی دیگر موجب کندی بازیکن. پس وزن مناسب با توجه به قد بازیکن تعیین میشه اما سعی کنید بازیکنانی که وزن عجیب غریب ( خیلی سبک وزن یا خیلی سنگین وزن ) دارند رو برای خرید انتخاب نکنید .

۲- شرایط فیزیکی در تمرین 

همانطور که در عکس دیدید ، یک مدافع وسط باید آیتم های Fitness  ، Strength و Aggression را در شرایط مناسبی داشته باشد و اگر دفاع شما دو پسته باشد و یکی از پست های DL یا DR رو هم بتواند بازی کند ، آیتم Speed و Crossing هم به آنها اضافه خواهد شد. اما سه آیتم اصلی دفاع که به ترتیب به معنای آمادگی بدنی، استحکام و خشونت می باشند.، به شدت در مورد سه آیتم دفاعی در قسمت تاکتیک ها تعیین کننده و حساس می باشند . اجازه دهید مجدد اشاره ی کوتاهی به این موضوع داشته باشیم . وقتی به صفحه ی تاکتیک ها بروید :

http://top-eleven.ir/wp-content/uploads/2018/12/k6afgke92drtw7z9pj7.jpg

سه آیتم پرس و تکل و مارک کردن بازیکنان وجود داره . این سه آیتم درصورتی که روی حداکثر باشد به شرطی در حالت ایده آل عمل میکنند که شما در تیمتان بازیکنانی با فیزیک بدنی بسیار خوب (Fitness)  ، بازیکنانی مستحکم ( Strength) و بازیکنانی خشن (Aggression) داشته باشید. البته فقط این عامل نیست و عوامل دیگری نیز در این صفحه وجود دارد که از بحث این موضوع خارج هست و میتونید به صفحه تاکتیک ها بروید و بیشتر مطالعه کنید .

برمیگردیم سر موضوع اصلی ، اشاره کردیم که دفاع وسط خوب باید این سه قابلیت رو داشته باشه . اما برای تمرین این سه قابلیت به چه تمریناتی ) نیاز داریم ؟

در تمرینات فیزیکی که وارد شوید اکثر این تمرینات Fitness را بالا می برند اما پس موضوع بیشتر در مورد خشونت و استحکام اهمیت زیادی پیدا میکند. ما ۲ تمرین رو پیشنهاد می دهیم که در قسمت ۶ تمرین بگنجانید .

http://top-eleven.ir/wp-content/uploads/2018/12/d1kc3ezg25o4szsc949.png

HURDLE JUMPS

http://top-eleven.ir/wp-content/uploads/2018/12/fb5jjnj163qgns268q.png

GYM

این دو تمرین می توانند به طرز چشم گیری خصوصیات بدنی یک مدافع شش دانگ را افزایش دهد . علاوه بر آن ، اگر دفاع وسط شما دو پسته باشد و قابلیت بازی در یکی از پست های کناری DR یا DL را داشته باشد ، سرعت (Speed) آن نیز با استفاده از تمرین SPRINT ، LONG RUN یا SHUTTLE RUNS (بستگی به سلیقه مربی دارد که کدام تمرین را برای افزایش سرعت بازیکن انتخاب کند) و مهارت سانتر (Crossing) آن با تمرین Defending Crosses نیز تقویت می شود، در ضمن برای افزایش قدرت سر زنی(Heading) هم از تمرین Defending Crosses استفاده کنید. حتی اگر قصد دارید تمرینات سبک تری قرار دهید  ، دو تمرین اول یعنی در ابتدای تمرین Warm Up (گرم کردم) و سپس Stretch (کششی) می توانند مناسب باشند .

۳- تمرینات دفاعی 

تمرینات دفاعی همگی موجب افزایش خصوصیات دفاعی یک مدافع می شوند . بیشتر بحث سلیقه و شاید سرعت افزایش این خصوصیات پیش می آید.

http://top-eleven.ir/wp-content/uploads/2018/12/l1wul4zlqstttvr1n09.jpg

هر کدام از این تمرینات نقش و اهمیت خاص خود را دارد ولی جدای از هر چیزی ، تمرین PRESS THE PLAY اکیدا توصیه می شود که در تمرینات لحاظ شود. به این علت که ۵ تا از خصوصیات دفاعی را به صورت قابل توجهی زیاد میکند به علاوه اینکه روی خشونت بازیکن (از خصوصیات فیزیکی) نیز تاثیر می گذارد.

اگر چند مدافع را با هم تمرین می دهید حتما تمرین آخر یعنی تمرین ONE LINE OF DEFENSE را انتخاب و جز برنامه تمرینی خود لحاظ کنید .

http://top-eleven.ir/wp-content/uploads/2018/12/2ojmva37lug7o88ejpr5.jpg

در این تمرین مدافعان با بستن طنابی به دور کمر ، سعی میکنند در یک خط حرکت کنند و نوعی خصوصیات دفاع خطی  ، جای گیری مناسب در خط دفاع و تمرکز بازیکنان را تقویت میکند! همکاری بازیکنان در ساخت یک دفاع خطی بسیار مهم هست ، چیزی که باعث می شود مهاجمان حریف در تله آفساید گیر کنند.

تمرین بعدی که ما آن را پیشنهاد میکنیم ، تمرین STOP THE ATTACKER هست که جلوی مهاجمان حریف را میگیرید.

http://top-eleven.ir/wp-content/uploads/2018/12/ucjn4f11rvefjmvrc2p.png

یک مدافع شش دانگ باید بتواند شجاعانه (Bravery) راه مهاجمان را ببندد و ترسی از تکل زدن نداشته باشد. این تمرین استحکام (Strength) مدافع را نیز افزایش میدهد .

*تمرینات پیشنهادی برای مدافع وسط DC:

http://top-eleven.ir/wp-content/uploads/2018/12/d5qrhddxacoe5scf4xc.jpg

یا

http://top-eleven.ir/wp-content/uploads/2018/12/adeyejxxj9xdug3ixyl.jpg

*تمرینات پیشنهادی برای مدافع کناری DR یا DL:

http://top-eleven.ir/wp-content/uploads/2018/12/io8j1uy2cfewmojd6dh.jpg

یا

http://top-eleven.ir/wp-content/uploads/2018/12/452h9oqihtodmxmsaywl.jpg

در پایان ذکر چند نکته را ضروری می دانیم . سعی کنید مدافع های وسط را فقط ابیلیتی سرزنی و دیوار دفاعی دهید و در صورت صلاحدید خودتان ، دفاع های کناری را سر زن ، دیوار دفاعی ، کرنر زن یا پنالتی زن کنید.

از مدافعان انتظار بازی خیره کننده نداشته باشید . نمره ی ۷ و ۸ برای دفاع قابل قبول هست اما اگر دیدید مدافعی در چندین بازی نمراتی زیر ۷ میگیره پس بدانید آن مدافع بازیکن خوبی نیست و باید به فکر جایگزین آن باشید .

تمام نکاتی که در مورد پرورش یک مدافع خوب در این مطلب گفته شد ممکن است با نظرات شما مربیان حرفه ای تاپ الون متفاوت باشد ، بنابراین اگر نظری متفاوت دارید با ما و بقیه مربیان در میان بگذارید تا از هنر مربی گری شما هم بهره مند شویم.

آخرین اخبار بازی تاپ الون را از بزرگترین کانال تاپ الون  دنبال کنید .

Advertise Here

18 نظر ثبت شده نظر دهنده بعدی شما باشید.

 1. سلام و عرض خسته نباشید
  چند وقت هست که به موضوعی عجیبی پی بردم
  من تازه بازی تاپ الون را دوباره شروع کردم
  یه دفاع ۳۴ ساله و سه ستاره تو تیمم هست که Special هم نداره
  اولش فکر میکردم اصلا به درد نمیخوره اما آمار Stats یه چیزه دیگه میگه
  آمارش تو لیگ چهارتا ۷ و تو کاپ چهارتا ۸ به همراه یک گل و یک پاس گل
  الان موندم جایگزینش کنم یا نه

 2. با سلام، مربی بازی تاپ الون لول ٩ هستم،یه فایل پی دی اف خریداری کردم ازتون،که با استفاده از اتحاد انجام میشد،بنده این کار رو برای تقویت یکی از بازیکنانم که میخواهم انجام بدم، بعد از اینکه خسته شد، از بسته سبز تیم فرعی استفاده میکنم،اما سه بار بیشتر نمیشه ازش استفاده کرد، یعنی وقتی که باز خسته شد،روی بسته سبز میزنم با اخطاری مواجهه میشم که اصلا نمیفهممش،بعد از خسته شدن بازیکن ،یک بار یه حالت تعلیق درش میارم که رفرش بشه.ولی بازم با این اخطار مواجهه میشم.بعد از ٢۴ ساعت فقط ٣ تا بسته سبز از تیم فرعیم میتونم کمک بگیریم همین،ایا بیشتر نمیشه؟خواهشا یه راهنمایی کنید من رو،ممنون از سایت خوبتون،

  • سلام
   در آخرین آپدیت محدودیت برای این قسمت گذاشته شده و روزانه حداکثر ۵ بسته سبز میشه استفاده کرد.

 3. سلام تو این بازیهایی که انجام میدیم تیم برنده پاداش پولی هم میگیره هر بازی چجوری پاداشش حساب میشه ب تعداد هواداراست ک استادیومو ارتقاءبدیم

  • سلام
   در هر بازی که انجام میدید، لیگ، کاپ، چمپیونزلیگ یا یورو لیگ، بدون در نظر گرفتن برد و باخت، به هر تیم جایزه مالی پرداخت میشه. برای تعداد هوادارانی هم که به استادیوم میان با توجه به قیمت بلیط و گنجایش ورزشگاه پول دریافت میکنید، پس هر چه استادیوم رو بزرگتر کنید درآمد بیشتری کسب میکنید، پر شدن استادیوم هم بستگی به عملکرد تیم شما ، سطح Parking و Utilities ، قیمت بلیط و گنجایش ورزشگاه داره. مقدار جایزه مالی در هر جام با عبارت Prize per match مشخص شده که باید بر روی آیکون کتاب بزنید.

 4. دوستان داستان این توکن هایی که اخیرا بازی میده چیه؟! چن روزپیش من به یکی ازاکانت های قدیمیم که چندوقت بود واردش نشده بودم رفتم بهم ۷۵ تا توکن داد !

  • همانطور که گفتید این توکن ها به تیم هایی که مربیان آن مدتی بهش سر نزده اند داده میشه، هدف تاپ الون احتمالا” انگیزه دادن به این تیم ها هست تا شاید با این توکن ها فعال شوند.

 5. سلام. یک سوال داشتم، خواهش میکنم پاسخ بدید:میخواهم از دوستم بازیکن بخرم اما نمیزاره آفر بدم.آیا به لول بستگی داره یا زمان خاصی داره؟ مشکل چیه؟؟؟؟؟

  • سلام
   ۱- از دوستان فیسبوکی نمیشه بازیکن خرید ۲- فقط از دوستانی که در خود بازی Add میکنید میشه بازیکن خرید، در ضمن لول شما هم باید ۴ به بالا باشه و بازیکن مورد نظر ۵ استار به پایین.

 6. هر دو نظر تا حدودی منطقی بنظر میاد، اما من تو تیم خودم حداقل یک دفاع کناریمو قابلیت ویژ کرنر زن میدم. چون تجربه بهم ثابت کرده که دفاع کناری که قابلیت کرنر زنی داره علاوه بر زدن کرنر در خیلی از بازی ها پاس گلهای حساسی در حین بازی میده.

 7. سلام
  امکان خرید اکانت تاپ الون هست؟؟مثل کلش
  اگه هست لطفا راهنمایی کنید

 8. با سلام به تمام مربی های تاپ الون.
  بنده لول ۳۱ هستم و طرفدار دیوانه وار تاپ الونم.
  بنده مخالفم که دفاع کناری باید آبلیتی کارنر یا پنالتی یا ایستگاهی زن داشته باشه.
  چون وضیفه اصلی و کار مهم یک دفاع فقط دفاع کردنه.
  اگه دفاع کرنر زن باشه و بره کرنر بزنه، یک دفاع از تیم کم میشه وتیم توی ضدحمله گل میخوره.
  ضربات ایستکاهی و کرنر وظیفه هافبک ویا فرواردها است.
  آبلیتی کرنر زن باعث میشه که بازیکن از لحاظ دفاعی ضعیفتر بشه چون تنها و بهترین آبلیتی برای یک دفاع اینکه آبلیتی سددفاع یا سرزن باشه و در تمام حملات حریف به شما کمک زیادی میکنه و جلوی کرنر زدن و ایستگاهی زدن تیم حریف کمکتون میکنه.
  یک جمله واقعی :
  ***تاکتیک تمام مربی های واقعی حال حاضر جهان اینه که اول تیمشون گل نخوره و بعد به فکر گل زدن باشن.***
  شما مربی های تاپ الون هم باید از این تاکتیک استفاده کنید و بازهم میگم وظیفه اصلی بازیکنای دفاع فقط فقط فقط دفاع کردنه.
  باتشکر

  • سلام
   ممنون از نظر شما
   ابیلیتی دادن به سلیقه مربی هم بستگی داره ، در کل برای دفاع های کناری هم قابلیت سر زنی و دیوار دفاعی مفیدتر میتونه باشه.

  • به نظر من اگه دفاع راست و چپ کرنرزن باشند مشکلی نیست چون اگه اونا کرنر بزنن که تیم حریف نمیتونه ضد حمله بزنه! بعد از زدن کرنر و دور شدن اون و رسیدن به یه بازیکن دیگر, نمایش بازی تمام میشود! پس یکی از حرفاتون بی منطق بود

   • از لحاظ دفاعی!!!
    وقتیکه تیم حریف حمله میکنه، کرنر میزنه یا ایستگاهی میزنه، با توجه به اینکه بیشتر گل هاهم به صورت ایستگاهی و کرنر زده میشه.
    و دیگه اون موقه بازی در حال نمایش هست!!!
    به نظرتون بهترین آبلیتی واسه پست دفاع شش دانگ تیم خودی چیه؟؟؟
    آبلیتی سددفاع و کله زن؟
    یا آبلیتی کارنر زن؟

  • منم نظرم اینه که ۴ تا دفاع تیم سر زن و دیوار دفاعی باشن . ترجیح میدم دفاع مستحکم تری داشته باشم تا حمله ی قوی تر !
   البته نظر دوستمون محسن ۱۰۷ هم جالبه که میگه اگر دفاع کناری کرنر زن تیممون بره کرنر بزنه و ضربه ی کرنر منجر به گل نشه ، نمایش بازی تمام میشه !!!

قسمت های ستاره دار الزامی هستند لطفا فارسی تایپ کنید.

*

برای دریافت آخرین اخبار بازی تاپ الون در کانال تلگرام عضو شوید

آموزش کدنویسی