Code Center
Advertise Here
Advertise Here

پرورش هافبک حرفه ای (MC)

کمربند میانی یک تیم، مهم ترین قسمت آن می باشد. چگونه بازیکنان خلاق در تیم داشته باشیم ؟

موضوعی که امروز قصد داریم در مورد صحبت کنیم ، پست کلیدی هافبک مرکزی است .در حالت کلی ، هر تیمی می تواند ۳ تا MC داشته باشد. در برخی از ترکیب ها پست MC بسیار مهم و اساسی است که حضور یک هافبک قدرتمند را طلب میکنه. مهم ترین خصوصیتی که یک هافبک وسط باید داشته باشه، پاس دادن (Passing) است . بنابراین ، باید به این نکته توجه داشت که تمرین هایی رو انتخاب کنیم که Passing در آن وجود داشته باشد.

بازیکنان میانی MC ،  بسیار تنوع دارند. برخی بازیکنان خصوصیات دفاعی زیادی دارند و مانند DMC می توانند بازی کنند . برخی خصوصیات تهاجمی خوبی دارند و مانند AMC هستند و بعضیا هم حد وسط هستند. در اگر بازیکن دو پسته باشد نیز که دیگر نیازی به توضیحی اضافه تر ندارند و کاملا ً مشخص است. بنابراین بازیکنان میانی به نوعی آچار فرانسه تیم هستند و کمربند میانی تیم محسوب می شوند و کاملا ً مشخص هست که چرا تمرینات متفاوت و متنوعی دارند.

http://top-eleven.ir/wp-content/uploads/2018/12/Mc.jpg

تمریناتی که برای پست MC باید در نظر بگیرید تمرینانی هست که خصوصیات زیر رو بتوانند تقویت کنند :

از خصوصیات تدافعی : Tackling – Marking- Positioning – Bravery

از خصوصیات تهاجمی : Passing – Dribbling – Shooting 

از خصوصیات آمادگی جسمانی : Fitness – Speed – Creativity 

نظر شخصی من اینه که بازیکنان MC بیشتر شبیه بازیکنان AMC شوند یعنی خصوصیات تهاجمی آنها تقویت بشه . به این صورت که برای پست هافبک دفاعی یک یا چند DMC در زمین حضور داشته باشه و بازیکن پست MC ، هم مرکز زمین رو بچرخونه هم به جلو شیفت پیدا کنه و نقش AMC رو هم داشته باشه . خب …

به هر حال ما دو مدل تمرین پیشنهادی در زیر قرار داده ایم ولی بسته به اینکه شما چه انتظاری از این بازیکنان دارید می توانید تمرینات متفاوتی برای آن ها اتخاذ کتید :

۱- تمرینی با تمرکز بر قدرت تهاجمی و بازی سازی یک هافبک میانی MC

http://top-eleven.ir/wp-content/uploads/2018/12/7xh3kjngm0vyeue8rp7m.jpg

این تمرینات تمرکز بسیار بالایی توی تقویت قدرت پاس دادن (Passing ) ، بازی سازی ( Creativity ) ، دریبل زنی (Dribbling ) شوت زنی (Shooting ) خواهند داشت . بنابراین این تمرینات مخصوص یک هافبک MC بازی ساز و با خصوصیات تهاجمی است . از این تمرینات میتونید برای ایجاد یک قابلیت ویژه هم استفاده کنید . بهترین قابلیت ویژه هم Play-maker ، Dribbler ، یا Corner Specialist هست . این سه قابلیت ویژه برای پست MC بسیار مفید می باشند .

۲- تمرینی با تمرکز بر قدرت تدافعی یک هافبک میانی MC

http://top-eleven.ir/wp-content/uploads/2018/12/2zomx2yw2e73bi7vbyv.jpg

هرچند ما تمرینات نوع ۱ رو بیشتر ترجیح میدیم ، اما توصیه میکننم هر از چندگاهی برای بازیکنان میانی ، تمرینات نوع ۲ رو هم اجرا کنید .

نوع ابیلیتی  ، انتخاب سیستم 

همانطور که اشاره شد قابلیت های ویژه ای که می توانید برای یک هافبک مرکزی در نظر بگیرید بسیار متنوع هست . اما بیشترین بازده و کاربرد برای Play-maker ، Dribbler ، یا Corner Specialist هست . توصیه اکید میشه که حتما یک بازی ساز (Play-maker)  در تیمتون داشته باشید . خب چه بهتر که بازی ساز در مرکز زمین باشه یا اینکه در پست AMC باشه .

از لحاظ سیستم اگر بخواهیم نقش یک هافبک مرکزی رو در نظر بگیریم باید اعتراف کنیم که در اکثریت سیستم های تاپ الون و حتی دنیای واقعی فوتبال حداقل یک هافبک مرکزی حضور دارد. اینکه شما قصد دارید سیستم های چرخشی استفاده کنید یا با یک یا دو سیستم در طول فصل تیمتون رو ارنج کنید به خود شما بستگی دارد ولی داشتن حداقل یک Mc در تیم الزامی به نظر میرسه. نوع ابیلیتی که به بازیکنانتون میدید یا بازیکنان ابیلیتی داری که میخرید هم به همین نکته بستگی داره. بزارید با یک مثال توضیح دهیم…

فرض کنید سیستم ۴۵۱ V Style رو نظر گرفتید که برای فصل پیش رو از آن استفاده کنید . اگر بازیکنان جوان زیر ۲۱ سالی دارید و قصد تمرین دادن آنها را دارید پیشنهاد میکنیم که به این بازیکنان قابلیت ویژه اضافه کنید . خب ، این سیستم دو MC دارد. پیشنهاد اکید میشه که این ۲ بازیکن بازی ساز شوند. موردهایی بسیار موفقی بوده که هر سه هافبک مرکزی این سیستم بازی ساز بوده اند و چه موفقیت هایی که کسب کرده اند ! قابلیت های ویژه ی مهم دیگر کاشته زنی ، کرنر زنی و دریل زنی است که میتوان به طور دلخواه به سه بازیکن پست هجومی دیگر اضافه کرد. مثلا ً ST کاشته زن شود ، AML کرنر زن و AMR دریبل زن !

اضافه کردن قابلیت ویژه بسیار سلیقه ای و دلبخواهی است و هر مربی با توجه به تفکرات و البته موجودی و بودجه ی باشگاه به بازیکنان اضافه میکنند. اگر بگوییم که ۳ پست بسیار مهم هر تیمی پست های ST ، MC و GK هست ، کم بیراه نگفتیم.

برای دریافت آخرین اخبار بازی تاپ الون در کانال تلگرام تاپ الون عضو شوید.

Advertise Here

6 نظر ثبت شده نظر دهنده بعدی شما باشید.

  1. سلام … آیا میشه که در بازی به دوست خود توکن هدیه کنیم(ارسال کنیم)؟

  2. سلام اگه من به هافبک خودم قابلیت بازی ساز (play_maker)داده باشم کدوم تمرین مناسب تا زود اون ۵۰تا تمرینش کامل بشه؟

    • سلام، برای ابیلیتی و پست جدید نوع تمرینات توی زود کامل شدن تاثیری نداره. فقط تمریناتی انتخاب کنید که در مجموع ۱۵ تا ۱۷ درصد باشه. تنها چیزی که توی زود کامل شدن تاثیر داره اینه که بازیکن زیر ۲۰ سال و با استعداد(گران قیمت) باشه: شناسایی بازیکنان با استعداد در تاپ الون

قسمت های ستاره دار الزامی هستند لطفا فارسی تایپ کنید.

*

برای دریافت آخرین اخبار بازی تاپ الون در کانال تلگرام عضو شوید

آموزش کدنویسی